Grand Officers

GWM Vernelle J. Davis

GWP Samuel Mitchell

Theme:

Honor our Past, Serve our Present with Love to cultivate a Bright and Strong Future


Motto:

Respecting each other, while embracing the community


Scripture:

“Behold how good and pleasant it is for brethren to dwell together in unity" Psalm 133:1


Color:

Yellow, Green and White

GAM Sonda Thomas &

GAP Ronald Thomas

Scripture

"Oh Give Thanks Unto the Lord, for He is good, His love endures forever.

1 Chronicles 16:34

Grand Treasurer

Sis. Lillie Cain

Grand Secretary

PGWM Sis. Phyllis M. Hargrove

Grand Conductress

Sis. Debbie Basnight

Grand Associate Conductress

Sis. Mary Armstrong

2018-2020 Grand Officers - Appointed

  • Kaprice V. Miller (#2), Grand Adah

  • Sis. Betty Roberson (#25), Grand Ruth

  • Sis. Janice Smith (#2), Grand Esther

  • Sis. Jean Collins (#16), Grand Martha

  • Sis. Margaret J.B. Williams (#2), Grand Electa

  • Sis. Dolores Kee (#9), Grand Warder

  • Bro. Dexter Chappell (#25), Grand Sentinel

  • Bro. Steve Godfrey (#9), Grand Chaplain

  • Sis. Judy B. Simpson (#22), Grand Assistant Chaplain

  • Bro. Gregory Lawrence (#25), Grand Musician

  • Sis. Eartha McCord (#8), Grand Christian Flag

  • Sis. Helen Robinson (#14), Grand U.S. Flag

  • Sis. Mabel Ferrell (#8), Grand OES Flag

  • Sis. Etta Royster (#4), Grand East Marshall

  • Sis. Naomi Chapman-Taylor (#14), Grand West Marshall

  • Grand Special Deputy – Sis. Tracey L. Ware (#2)*

  • Grand Asst. Special Deputy - Bro. Alex Miller (#2)

  • Districts

    • District #1 – Sis. Ruth Weldon (#21)

    • District #2 – Sis. Dorothy Gandy (#1)

    • District #3 – Sis. Charlean Ceasar (#16)

    • District #4 – Bro. Harold S. Williams Sr. (#7)

  • Sis. Jacquelyn Patrick (#2), Grand Lecturer

  • Bro. Charles Ellison (#2), Grand Assistant Lecturer

  • Districts

    • District #1 – Sis. Mary Bradford (#14)

    • District #2 – Sis. Stephanie Parker (#9)

    • District #3 – Sis. Kizziy Johnson-Bonsu (#22)

    • District #4 – Sis. Catherine McLennon (#16)

  • Grand Advisors - Sis. Sis. Marilynn G. Tucker, Sis. Corine E. Adams, PGWM, Sis. Phyllis M. Hargrove, PGWM and Sis. Bernadine O. Charles, PGWM

  • Sis. Bernadine O. Charles, PGWM (#1), Grand CCFC

  • Sis. Gloria P. Willson (#7), Grand Recorder

  • Sis. Marilynn G. Tucker, PGWM (#2), Grand Administrative Assistant to GWM

  • Committees

    • Advance Registration – Sis. Sharon Lawrence (#25)

    • Advance Planning - Sis. Sonda J. Thomas, GAM (#2)

    • Address - Sis. Bernadine O. Charles, PGWM (#1)

    • Annual Returns – Sis. Hazel Walker-Frankson (#22)

    • Appeals and Grievances – Sis. Floyree L. McGhee (#22)

    • Arts and Crafts – Sis. Edith Gooch (#4)

    • Auditing – Bro. William I. Tucker, PGWP (#2)

    • Bertha B. Deas U.N.C.F. - Bro. Gregory Gatison, HPGP (#1)

    • Budget – Sis. Evelyn Gaskins (#26)

    • Choir - Sis. Gwendolyn Busch-Williams (#2)

    • Community Service - Sis. Denise A. Robertson (#16)

    • Constitution and Code - William Randolph, PGWP (#16)

    • Convention Coordinators - Sis. Corine E. Adams, PGWM, Bro. Harold L. Grey, PGWP and Sis. Phyllis M. Hargrove, PGWM

    • Charity and Good Cheer – Sis. Emma Coleman-Carr (#16)

    • Charters and Dispensations – Sis. Mary Elizabeth James (#8)

    • Credentials – Sis. Ernestine Griffin (#25)

    • Education New Members Circle - Sis. Tamja Grey-Moore (#2)

    • Finance – Bro. Ronald A. Thomas, Sr., GAP (#2)

    • First Aid and Health – Sis. Shirley Paramore (#8)

    • Flowers – Sis. Jo-Ann Miller (#2)

    • Photographer -

    • Guest Protocol – Sis. Bernadine O. Charles, PGWM (#1)

    • Grand Historian - Sis. Denise Cox (#2)

    • Hospitality – Sis. Esther Mitchell (#8); Sis. Kizziy Johnson-Bonsu (#22)

    • Jurisprudence – Bro. William Randolph, PGWP (#16)

    • Kits – Sis. Robin Peoples (#8)

    • Obituary – Sis. Wanda J. Ware (#16)

    • Order of Novae – Sis. DeLandra P. Grey, Grand Youth Director

    • Public Relations – Sis. Mary Armstrong, GAC (#25)

    • Resolutions – Sis. Marilynn G. Tucker, PGWM (#2)

    • Rules - Sis. Cynthia King (#14)

    • Scholarship (International Tea) - Sis. Dorothy G. Langly (#26)

    • School of Instruction - Sis. Jacquelyn Patrick (#2); Bro. Charles Ellison (#2)

    • Souvenir Journal - Sis. Mary Armstrong, GAC (#25); Sis. Debbie R. Basnight, GC (#7)

    • Star Day - Sis. Sonda J. Thomas, GAM (#2); Bro. Ronald A. Thomas, Sr., GAP (#2)

    • Star Paper - Sis. Nancy Sims (#2)

    • Transportation – Sis. Shirley Belcher (#25); Bro. Andrew E. Robinson (#14)

    • Unfinished Business - Sis. Patricia A. Joyner (#1)

    • Unity Day - Sis. Sonda J. Thomas, GAM (#2); Bro. Ronald A. Thomas, Sr., GAP (#2)

    • Vendors – Sis. Laura Johnson-Dawson (#2)

  • Transportation:

    • Sis. Shirley Belcher, Chairperson #25

    • Bro. Andrew Robinson, Co-Chair #14

    • Sis. Kizziy Johnson-Bonsu #22

    • Sis. Jean Collins #16

    • Sis. Robin Peoples #8

    • Bro. Charles Ellison #2

  • Hospitality:

    • Sis. Esther Mitchell, Chairperson #8

    • Sis. Kizziy Johnson-Bonsu, Co-Chair #22

    • Sis. Opal Johnson #22

    • Sis. Tanya Barham #2

    • Sis. Mabel Ferrell #8

    • Sis. Carrie Jackson #9

    • Sis. Patricia Loney #22

    • Bro. Albert Alston #2

*Deceased